Některé uklidní cigareta, jiné alkohol, ale mě psaní...

Chapter I.

14. července 2012 v 23:00 | Óňa |  Velkolepost
O pár dní dříve někde úplně jinde...

Aler, nově zvolený král Orgatry, pořádal slyšení ve velké zasedací síni v hradní baště Brienu. Sešlo se mnoho velkých a malých lordů, pánů, velmožů, hrabat i obyčejných kupců. Ti, kteří měli tu čest se honosit nějakými většími pozemky, či zásluhami, byli usazeni kolem důmyslně vyřezaného stolu do tvary širokého meče a štítu, původního sjednotitele Urbana. Ostatní, ti kteří byli nižšího původu, stáli rozestavění podél kamenné zdi spolu s osobní stráží nové krále, Gardou.
" Přichází nově zvolený král Orgatry a pán všeho lidu, dědic Urbana a nastolitel míru, Aler," zvolal herold zvonivým hlasem a všechen hovor v síni skončil jakoby někdo šlehl bičem.
Otevřely se velké pozlacené cedrové dveře, ve kterých stál Aler. Aler byl urostlý muž v nejlepších letech. Mírné strniště bylo každodenně upravována a dodávala jeho vzhledu patřičnou vychytralost. Svítivé modré oči zkoumaly přihlížející v síni. Na sobě měl drahou olivově zelenou a zlatou nití vyšívanou vestu s pozlacenými přezkami. Kožené upjaté kalhoty byly střiženy od nejlepšího krejčíře v království, ale i přes to mu byly těsné. Aler nikdy neoplýval vypracovanou postavou, spíše měl sklon k mírné otylosti, která však na něm vůbec nebyla znát.

Král prokráčel celou síní ke hrotu meče, kde měl své jednací křeslo z bíle natřeného dubu. Oči všech přítomných visely na postavě usazující se do královského křesla; nikdo se neodvažoval ani pípnout.
" Pánové, dámy," pokynul Aler, "dovolte mi zahájit toto mimořádné zasedání Rady Nejvyšších z celé Orgatry." Hlas měl hluboký a zvučný, takže ho bylo slyšet i v nejvzdálenějších koutech sálu. Muž po králově pravém boku vystoupil ze stínů a proměnil se v nejvyššího písaře, který přednesl první bod jednání.
" Letošní úroda se očekává velmi slabá Výsosti."
" Budeme si muset opatřit jídlo někde jinde, co Armon?"
" Sám má problémy s neúrodou Výsosti. Navíc tam teď řádí Bílá Nemoc," vyřkl muž sedící přibližně v půlce štítu, jménem Damien Krut.
" Co tedy navrhujete Damiene? Máte nějaký jiný přístup k potravinám, když ne přes Armon?"
" Co zkusit Blytrol, milostpane? Je to velmi úrodná oblast na ostrově Etrin, který leží v Hladovém moři," navrhoval zakrslý mužík v umaštěném kabátci potřísněném mnoha skvrnami od jídla.
" Tak to zajistěte Smoushi."

" Poslední zprávy z Narmoru pane," promluvil písař a podal hlášení před Alera.
Král začal číst a s každou přečtenou řádkou se mu na čele objevila nová vráska, zamračení a krůpěje potu. Po dočtení byly oči všech přítomných přilepeny na králi a na listu co držel v rukouch.
" Pánové a dámy. Prosím omluvte mě. Musím na malou poradu se zástupci provincí Tantalu, Krineru a Venuru. Ostatním dám vědět na zasedání další rady, která bude nejspíše napřesrok. Pánové," pokynul král a zástupci všech tří provincií odcházeli společně s králem do jeho skromného soláru ležícího poblíž králových soukromých komnat.

Po usazení na dřevěných židlích kolem malého kulatého stolku a přinesení džbánu vína se čtyřmi sklenicemi konečně král promluvil.
" Přečtěte si to každý sám, kdybych to řekl, nikdo by mi neuvěřil."
Následovaly vleklé minuty ticha rušené jen šustěním pergamenu, který se přesouval s prvních rukou do druhých a po té i do třetích. Reakce po přečtení byly vždy stejné, výraz naprostého šoku a strachu.
" To.. to...," začal koktat zástupce Krineru, Vargo.
" Znamená válku. Válku, kterou Orgatra zažila již dvakrát, jenže předtím bylo království spojené, teď jsme rozdrobeni na provincie a navíc máme málo zásob," odpověděl Drahdan, pověřený zástupce z Tantalu.
" Musíme jednat. Tímto vás jako král žádám, abyste se spojili. Vytvořili spojenectví tak mocné, že zničí i blížící se zlo z Narmoru!"
" Počkejte, jakožto zástupce Venuru jsem povinován říct, že to máme k Narmoru nejblíže a tudíž je zřejmé, že dostaneme první úder. Kdo se postará o naše lidi?" prohlásil holohlavý úlisný a hodně otylý muž honosící se jménem Krank.
" Tvé obavy jsou na místě mistře Kranku, jenže tady nejde o Venur. Tady jde zejména o Orgatru. Spojenecká vojska se co nejrychleji přesunou do hlavního města Venuru, kde budou mít stálou posádku pro případ rozpoutání nejčernějšího scénáře, který by mohl nastat."

Po třech hodinách jednání a dohadování se nakonec zástupci tří zbývajících provincií a král dohodli na spojenectví, podepsané na papíře jako Konspidium.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí téma a příběh Velkoleposti?

Perfektní 66.7% (4)
Skvělé 33.3% (2)
Dobré 0% (0)
Ujde to 0% (0)
Hnus 0% (0)

Komentáře

1 Katt-Anna Katt-Anna | 15. července 2012 v 20:27 | Reagovat

Tleskám Ondro, jak jsem již psala na skype. V popisech jsi se velmi zlepšil. Je radost to číst. A slovní zásoba taky čupr! :). Jen tak dál!!

2 Loutnista (Po.red :-D) Loutnista (Po.red :-D) | 15. července 2012 v 21:08 | Reagovat

Máš to velmi dobré. Zápletka a dokonce i dialogy, které dělají potíže. Nicméně je tam silný kontrast zdlouhavých popisů zlatých vyšívání na olivově zelené králově blůzce a událostí, které přeskakují dopředu. Na mě to působí trochu rušivě. Během několika málo odstavců jsme se dostali od jmenování krále, přes uzavření spojenectví mezi čtyřmi státními celky až po zradu, kdy se tři z nich spojili proti jediné. Možná by nebylo na škodu to rozpracovat a ještě víc tam dodělat události, které tak výborně umíš popisovat! Děkuji za počtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama