Některé uklidní cigareta, jiné alkohol, ale mě psaní...

Chapter IV. Brien

22. července 2012 v 18:00 | Óňa |  Velkolepost
Brien byl ve zmatku. Vše se točilo jen kolem dohody tří provincí proti Narmoru. Každý člověk, nejen prostý lid, chtěl vědět, co to pro něj bude znamenat. S určitostí nemohl nikdo říct, ani jestli bude zítřejší den doma v posteli, nebo bude spát na rákosových rohožích ve vojenském stanu.
"Na vědomost se dává," zvolal královský herold Niup," že každý muž ve věku patnácti let a výše se stává vojákem Konspidického vojska. Toto vojsko se přesouvá do hlavního města Venuru, Karosu. Všichni, o které běží, se přihlásí dobrovolně na královský dvůr, jinak za to zaplatí životem."
Davem poddaných projela vlna nespokojenosti mísící se s pachem strachu. Pak to šlo ráz naráz. Známý pobuda z Hostince U Zlatavého moku, hodil po královském heroldovi kámen, který našel u kameníka v obchodě. Tenká linie krve táhnoucí se z čela po tváři až na krk se postupně zvětšovala ve větší proud při tom, jak tělo padalo k zemi. Dav se na nebohého herolda sesypal jako supy na mršinu. Trhali, mlátili, bili, řezali, sekali, kousali. Po nesmírně dlouze prožitých minutách dav prořídl a na vyvýšeném dřevěném stupínku z akátového dřeva ležala mrtvola Niupa.
Niup teď vypadal jako vepř rozporocvaný na sekanou. Alerova Garda přišla po pár okamžicích na náměstí, kde došlo k tomuto nešťastnému incidentu. Sesbírala zbylé kousky Niupa (pravá noha a ruka chyběly), které odnesla do chrámu Posledního odpočinku. Ten stál na ostrůvku, kolem kterého potékala řeka Naurus. Postavený s žulových kvádrů odolával zubu času již pět století a stále vypadal stejně, jako když ho první král Martin postavil.
Vstupní brána z bílého dubu, dnes již vyhynulého, pokovaná desítkami zpevňovaných obručí se pyšnila tloušťkou bezmála pěti stop. Žulové hradby byly postaveny tak, aby je sebevětší náraz od katapultu, či balisty nepoškodil. Dokonalá pevnost přeměněná před necelými sto lety na Chrám Posledního odpočinku, kde se opatřovaly mrtvoly králů, zámožných rodin, které si to mohly dovolit, a dlouholetých sluhů králů.

"Vaše královská Výsosti. Musím Vám oznámit velmi smutnou zprávu. Váš královský herold, Niup, byl zavražděn rozlíceným davem při vykonávání vůle Vašeho Veličenstva," pověděl písař Fabro králi Alerovi, poté co se vrátila Garda zpět do hradu.
"Cože?! Niup?" Aler vypadal jako sama smrt. Bílý jako sníh, propadlé oči, které chytaly nachovou barvu. Jeho hlas zněl jako skřípání nehtů o kámen. Vše dohromady tvořilo hrůzostrašnou masku jindy veselého muže.
"Vaše Výsosti, je mi to líto. Jsem si vědom toho, že to byl váš přítel již od Vašich dětských let, ale musíte co nejdříve zastavit toto šílenství, nebo nebude Niup jediný kdo umřel." Fabro nemohl na králi spočinout zraky. Bylo pro něj velmi těžké vidět, jak jeho král umírá před očima.
"Nechte mě o samotě."
Aler zhubl po uzavření Konspidia nejméně polovinu své váhy. Pod jeho kůží barvy pergamenu se rýsovaly znatelně všechny kosti, na kterých zbylo pramálo masa, jako by ho zevnitř vyžíral nějaký obrovitý masožravý brouk.
Král trávil většinu času ve svém soláru, kde přemýšlel nad nastávajícím bojem proti Narmoru. Nebral v potaz svoje, v tuto chvíli, chatrné zdraví a stále více se nechával vidět v ulicích města, nebo z mramorového balkónu svých komnat. Umírám, cítím to. Aler nevěděl co za nemoc ho to postihlo, ani jeho osobní lékaři, nejlepší z celého známého světa, ho nedokázali vyléčit a tak Aler strádal na váze. Teď už to byla jen skořepina člověka, marně se pohybujíc. Byl vláčen sluhy z jednoho místa na druhé, tam kde ho bylo potřeba, jelikož Aler nestrpil, aby ho někdo viděl ležet připoutaného k lůžku.

Po pár dnech již Aler neměl síly ani mluvit. Pokud se probudil z neklidného spánku, tak ze sebe chrlil chuchvalce krve a hlenu. Aler umíral dlouho, předlouho poté, co ho uřkla Haggova loutka, černý mág Grunn. Nakonec skonal v den jeho čtyřicátých narozenin, když byl Brien na pokraji rebelie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katt-Anna Katt-Anna | 23. července 2012 v 14:17 | Reagovat

Zajímavé! Jsem zvědavá jak se to vyvine dál.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama